Dziewczyny
wkrótce od 15 lat Napisy Dolby Digital

Zdarzyło się (L'Événement)

premiera
2022.10.28

Scenariusz:

Audrey Diwan, Marcia Romano

Reżyseria:

Audrey Diwan

Obsada:

Anamaria Vartolomei, Kacey Mottet-Klein, Luàna Bajrami

Czas trwania:

100 min.

Wersja językowa:

francuska

Napisy:

polskie

Kraj produkcji:

Francja

Rok produkcji:

2021

Gatunek:

dokument

Ocena: (średnia ocena: 0.0)

Opis filmu

Nagrodzony Złotym Lwem na weneckim festiwalu „Zdarzyło się” to poruszająca opowieść o systemowej opresji oraz niemożności decydowania o własnym ciele przez kobiety. Choć film rozgrywa się w latach 60. poprzedniego stulecia, jest niezwykle aktualny i tymbardziej poruszający.

Akcja filmu opartego na autobiograficznej książce Annie Ernaux rozgrywa się we Francji w 1963 roku. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Niespodziewanie wszelkie plany staną pod dużym znakiem zapytania po wizycie w gabinecie lekarskim.

Ku swojemu zaskoczeniu Anne (hipnotyzująca Anamaria Vartolomei) dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez całe lata. Młoda kobieta stoi przed poważnym dylematem. Wie, że nie chce rodzić, ale jednocześnie jest świadoma, że za próbę zakazanej wtedy we Francji aborcji grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia. Czas Ucieka, napięcie wzrasta, bo na szali znalazła się przyszłość bohaterki.

Zdjęcia i Wideo